XƏBƏR LENTİ

10 Mart 2021

Digər Xəbərlər

02 May 2017 - 21:23

AMEA-nın yeni vitse-prezidenti, həqiqi və müxbir üzvləri seçildi –TAM SİYAHI

Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının(AMEA)  vitse-prezidenti və AMEA-nın İctimai Elmlər, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin akademik-katibi vəzifələrinə seçkilər keçirilib.

AMEA-dan Strateq.az-a verilən məlumata görə, səsvermənin nəticələrinə görə AMEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsinə akademik Dilqəm Tağıyev, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsinə akademik Nərgiz Axundova, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsinə isə akademik Nazim Məmmədov seçilib.

Bununla yanaşı, bu gün Ümumi yığıncaqda AMEA-nın 16 həqiqi üzvü və 25 müxbir üzvü seçilib. 

Xatırladaq ki, AMEA Rəyasət Heyətinin seçkilərlə bağlı qərarına əsasən, elmi və ali təhsil müəssisələri tərəfindən AMEA-nın həqiqi üzvlüyünə 29, müxbir üzvlüyünə 143 namizəd irəli sürülmüşdü.

Bu gün seçilən AMEA-nın 16 həqiqi üzvü və 25 müxbir üzvlərin adlarını da təqdim edirik:

AMEA-nın həqiqi üzvləri:

 

Soyadı, adı, atasının adı

İxtisas

1

Məmmədov Yusif Əbülfət oğlu

Riyaziyyat

2

Məmmədov Nazim Timur oğlu

Fizika

3

Nəhmədov Ənvər Pirverdi oğlu

Fizika

4

Məcidov Əjdər Əkbər oğlu

Kimyəvi kinetika və kataliz

5

Feyzullayev Əkpər Əkpər oğlu

Neft-qaz geologiyası

6

Qurbanov Fazil Səməd oğlu

Tibb

7

Əli-zadə Validə Mövsüm qızı

Botanika

8

Paşayeva Nərgiz Arif qızı

Ədəbiyyatşünaslıq

9

İmanov Muxtar Kazım oğlu

Ədəbiyyatşünaslıq

10

Cəfərov Nizami Qulu oğlu

Dilçilik

11

Nağısoylu Möhsün Zellabdin oğlu

Dilçilik

12

Səfərova Zemfira Yusif qızı 

Sənətşünaslıq

13

Axundova Nərgiz Çingiz qızı

Tarix

14

Mahmudov Yaqub Mikayıl oğlu

Tarix

15

Mustafayev Şahin Məcid oğlu

Tarix

16

Baxşəliyeva Gövhər Baxşəli qızı

Şərqşünaslıq

AMEA-nın müxbir üzvləri

 

Soyadı, adı, atasının adı

İxtisas

1

Mərdanov Misir Cumayıl oğlu

Riyaziyyat

2

Mehdiyeva Səlimə İbrahim qızı

Fizika

3

Sadıqov Əminağa Bəhmən oğlu

Kompüter elmləri

4

İbrahimov Vaqif Rza oğlu

Kompüter elmləri

5

Alıquliyev Ramiz Məhəmməd oğlu

İnformatika

6

Məmmədova Məsumə Hüseyn qızı

İnformatika

7

İsmayılov İsmayıl Mahmud oğlu 

İnformatika

8

Səmədov Oqtay Əbil oğlu

Radiasiya materialşünaslığı

9

Qasımov Oqtay Kazım oğlu

Biofizika

10

Zeynalov Eldar Bahadur oğlu

Kimyəvi kinetika və kataliz

11

Əliyev Tofiq Abbasəli oğlu

Kimya (AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi)

12

Hüseynov Dadaş Ağa-Cavad oğlu 

Neft-qaz geologiyası

13

Qasımov Elmar Mustafa oğlu

Tibb

14

Musayev Əlişir Veys oğlu

Tibb

15

Mamedov Arif Mamedoviç

Fiziologiya

16

Quliyev Əlövsət Gülüş oğlu

Aqrar elmlər

17

Novruzov Vaqif Seyfəddin oğlu

Botanika (AMEA-nın Gəncə Bölməsi )

18

Araslı Nüşabə Həmid qızı

Ədəbiyyatşünaslıq

19

Mustafayev Tehran Əlişan oğlu

Ədəbiyyatşünaslıq

20

Əliyev Kamran İmran oğlu

Folklorşünaslıq

21

Əlizadə Firəngiz Əliağa qızı

Sənətşünaslıq

22

Qasımlı Musa Cəfər oğlu

Tarix

23

İmanov Qorxmaz Cahangir oğlu

İqtisadiyyat

24

Bünyadzadə Könül Yusif qızı

Fəlsəfə

25

Həsənli Oruc Qafar oğlu

Psixologiya ( AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi)

Strateq.az